נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת ניצבים וילך

שיתוף

ובחרת בחיים – בחירה ברצון לשמור גרעין החיים בכוח הראיה הטובה

הרב אוריאל בלמס

מרצה ויועץ חינוכי

"העידותי בכם היום, את-השמיים ואת-הארץ–החיים והמוות נתתי לפניך, הברכה והקללה; ובחרת, בחיים–למען תחיה, אתה וזרעך".

משה רבינו מנהיגם של ישראל, רגע לפני פטירתו מתווה לעם ישראל את סודות החיים אם ברצונם לחיות. משה מכיר את העם, את קשייו ומאפייניו. הוא יודע שהם עתידים לחטוא ולהיכשל, לעבור משברים וקשיים רבים. באהבתו להם הוא מעניק להם את אחד היסודות לשמירת החיים. ראה נתתי לפנייך היום את החיים ואת הטוב את המוות ואת הרע….. ראה, לשון ראיה. לא נאמר הקשב או הסכת ישראל בלשון שמיעה.

רצונו של השם הוא “ובחרת בחיים”, גם אחרי כל מה שאדם עובר בחייו, עליו לבחור בכל יום מחדש בחיים. להסתכל קדימה על הרצונות והשאיפות שלו לחיים בכלל, לשנה החדשה, לחודש, לשבוע וליום. בכל יום מזמנים לנו החיים אתגרים רבים במעגלים השונים של חיינו: משפחה, חברים, בית הספר, בעבודה ועוד… לרוב, בני אדם רבים נוטים לברוח מהאתגרים במקום ללמוד לא לפחד מהם ולהתמודד איתם. להניע את עצמם חיצונית ולאפשר לאחרים לשלוט ברגשותיהם ובחייהם. מצב זה יוצר תסכול רב בחייהם של רבים, לא מאפשר להם לממש את הפוטנציאל ואת החלומות שלהם, ומשפיע לרעה על כל מעגלי חייהם.

אחד המכשולים המשמעותיים של האדם לבחור בדרך החיים והטוב, הוא החיפוש  אחר פתרונות 'קסם' מהירים שלא דורשים מאמץ רב.

איך שומרים על גרעין החיים

ראה נתתי לפנייך, אדם במסע חייו, נופל וקם. דרכו מלאה ורצופה מהמורות ומכשולים, הצלחות והישגים. אבל הוא ממשיך את חייו, לא נכנע לחולשות הפנימיות. בכל אחד ואחת מאיתנו טמון גרעין של כוח יסודי ועמוק. כוח החיים. כוח זה מניע אותנו לקום ולהמשיך. להתרומם ממשברים. אם חלילה אדם מגיע אל התחתית וגרעין חייו משתבש ונפגע, זה מצב מסוכן מאוד, הוא עלול חלילה להגיע לייאוש עד מוות. כדי להגן על גרעין החיים, יש צורך במחסומים ועוגנים נפשיים שימנעו מהאדם להגיע לשברון חייו. מנגנון השמירה החזק ביותר נעוץ בכוח הראיה דווקא. ראה נתתי לפנייך. תראה תתבונן, כוח הראיה משפיע על מערכת הפרשנות. עבודה יום יומית על ראייה נכונה, ראיית הטוב, תוביל להתעוררות הרצון העמוק לחיות, לבחור בחיים.

לראות טוב – אופטימיות למען החיים

כדי להצליח לראות טוב, חייבים להשריש ולחזק פנימה את האמונה והתקווה. יש למה לחיות, יש משמעות לחיים. החיפוש אחר פתרונות קסם כאלו הנמצאים מתחת לגשר, מונעים מהאדם לחפש את האוצר בתוכו.

"כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד, בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשֹׂתוֹ"

אנחנו עומדים שבוע לפני ראש השנה, כל אדם מבקש לעצמו שנה טובה, חיים טובים ומאושרים. הוא מוכן לעשות כל שידרש להשיג הבטחה לשנה טובה, חיים בריאים והצלחה. נטיית הלב לחפש פתרונות בומבסטיים, גדולים, מרוחקים ובלתי ישימים. אומר הרמב"ם על הפסוק "זוהי מצוות התשובה". התורה קוראת אלינו: "לא בשמיים היא!" לא צריך לקפוץ לשמיים בכדי לשוב בתשובה. בכדי להשיג שפע טוב, להשתנות ולחולל שינויים. על כל אדם לעשות את הצעד הקטן, מתוך המשבצת בה הוא נמצא. כאן ועכשיו – בואו נתחיל לצעוד בדרך חדשה, כי קרוב אלייך הדבר. בפיך ובלבבך לעשותו. תחליט בפה, בעיניים, בראש ותשפיע על הלב לרצות בצעדים מדודים וזהירים כדי להשיג את מבוקשך. זה כאן ממש בקרבתך שלך.

השורות הבאות לקוחות מתוך כתבה מן העיתונות:

"בתאריך 12 בינואר 2007, נכנס לתחנת הרכבת התחתית L'Enfant Plaza בוושינגטון, איש צעיר הנושא כינור ישן למראה. האיש לבש ג'ינס, טי שירט ארוכת שרוולים, וכובע מצחייה של קבוצת הבייסבול וושינגטון נשיונלס. הוא נעמד ליד פח הזבל באולם המבוא של התחנה, וניגן במשך שלושת רבעי שעה, שבמהלכה חלפו על פניו 1,097 אנשים. רק אחדים מהם נעצרו להאזין למוזיקה. כעשרים אנשים שעברו על פניו, הטילו כמה מטבעות לתיק הכינור, בלי להרים את עיניהם. בסך הכל הצטברו בתיק 12 דולר – ועוד שטר של 20 דולר, שהונח על ידי אדם אחד שזיהה את האיש עם הכינור.

האיש עם הכינור היה המוזיקאי עטור הפרסים ג'ושוע בל, שמוגדר כאחד הנגנים הקלאסיים הטובים עלי אדמות. הכנסותיו מקונצרטים נאמדו לאחרונה בכאלף דולר לדקה. הכינור הישן למראה של בל, היה כינור סטרדיבריוס משנת 1713, ששוויו מוערך ב־3.5 מיליון דולר. האלבום הראשון שבל הקליט לאחר שרכש את הכינור, נמכר בחמישה מיליון עותקים. הרפרטואר שנתן בתחנת המטרו, הורכב משש היצירות הקלאסיות התובעניות בעולם, פרי עטם של באך, שוברט ואחרים, וכמעט איש לא התרשם מהמוזיקה. לא עובדי הממשל בדרכם לעבודה, לא עובדי תחנת הרכבת, לא אנשים שעמדו בתור בדוכן לוטו שניצב באולם הכניסה לא הרחק מפח הזבל של בל.

כמעט 100% מהחולפים על פניו של אחד המבצעים הגדולים בדורנו, לא נהנו מהמוזיקה, או אפילו הבחינו בה. הופעת תחנת הרכבת, הייתה ניסוי שערך כתב ה"וושינגטון פוסט" ג'ין ויינגרטן, כדי לברר איך אנשים מגיבים לאמנות גדולה, כשאיש לא אומר להם כמה היא גדולה. תוצאת הניסוי המפורסם זכתה באותה השנה להדים עולמיים".

הסיפור על בל הוא סיפור החיים של כולנו, וכמדומני שעולה ממנו מסר עוצמתי לקראת ראש השנה: פעמים רבות, מסתובבות "יצירות מופת" ממש מתחת לאפנו, בתחומים רבים בחיים, ואין אנו טורחים לעצור לרגע, להתבונן ולספוג מהחוויות. מי יודע איך החיים שלנו היו יכולים להיראות, אם היינו שמים לב לאוצרות הפזורות סביב, אם היינו מנצלים את הזדמנויות הפז המגיעות לידנו, אם היינו משמרים לנצח רגעים של התרוממות הנפש. כל שעלינו לעשות הוא, לעצור לרגע ולהתבונן.

הסיפור אודות בל, משליך ישירות על מהות ימי אלול ומצות התשובה, הנחוצה לנו כל כך בימים אלו. מצות התשובה נמצאת ממש בפה שלנו. עצרו רגע! אל תחלפו על פניה מבלי משים לב!

אדם רוצה להתקדם בחייו, לתקן ולשפר, לשוב אל ה"אני" האמיתי. מחזקת אותו התורה ואומרת לו: "לא בשמיים היא" – אדם עלול לטעות לחשוב, שתיקונו הוא שמימי, והוא שייך רק לאנשים שמימיים, פרושים ו"קדושים", והיא איננה שייכת לבני אדם "ארציים" ופשוטים. מול מחשבות כאלו "צועקת" התורה: "לא בשמיים היא!" לא צריך לקפוץ לשמיים בכדי לבחור בטוב ולהיות מתוקן יותר. על כל אדם באשר הוא לעשות את הצעד הקטן, מתוך המשבצת בה הוא נמצא.

"ולא מעבר לים היא! כי קרוב אליך הדבר מאוד – שכן הנושא והתוכן של התורה הזאת קרוב אליך מאוד! הוא קרוב אליך יותר מכל דבר, שהרי אתה עצמך הוא נושא התורה, וחיי חלדך הם תוכנה. אם רצונך להבין את שניהם, רק וחדור אל נפשך פנימה, וראה בעיניים פקוחות את יחסיך הארציים – האנושיים, וכל הוראה נוספת הדרושה לך לצורך הבנתה וקיומה – נוסף על ספר התורה שנמסר לך – אל תבקשנה בשמיים ומעבר לים, שהרי הכל נתון לך בפיך – במסורת הנלמדת מפה לפה". כולם רוצים להשתנות. כולנו רוצים להיות טובים יותר בשנה הבאה. כולנו רוצים להיות ערכיים יותר, רוחניים יותר, מרוממים יותר, קרובים לאמונה ומשמעות בחיים. עלינו לדעת שזה לא בשמיים!

זה לא מעבר לים! זה כאן ועכשיו – בואו נתחיל את השינוי, נתחיל לצעוד בדרך חדשה, בצעדים מדודים וזהירים! צעד קטן של האדם הוא צעד גדול לאיכות ושדרוג חייו.

שבת שלום ומבורך


הכותב הרב אוריאל בלמס הינו יועץ חינוכי, מנחה הורים וקבוצות. בעל תואר A.M. מומחה למצבי חירום, משבר ואבדנות, ילדים ונוער בסיכון-זיהוי ואיתור, טיפול ומניעה בנשירה. תואר ראשון בחינוך, תואר שני בניהול מערכות חינוך. מאמן אישי ומוסמך NLP, מרצה מומחה לגיל ההתבגרות, חבר הנהלת איגוד ענ"ף

משה אסולין

אולי יעניין אותך גם

השארת תגובה

הצטרפו לרשימת התפוצה של מגזין קנייטש

הדילים הכי חמים | קבוצות הרכישה המשתלמות ביותר | הטבות יחודיות למצטרפים

כוח הקנייה החזק בציבור החרדי - מעל 15,000 דיוורים ישירים​

רוצה לפרסם בקנייטש?

או שיש לך כתבה מעניינת, זה בדיוק בשבילך. 

עקבו אחרינו
גלילה לראש העמוד
%d בלוגרים אהבו את זה: