נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת וארא

מעשר מכות לעשר דיברות
מהן עשר הדיברות? הן מקבילות לעשר המכות. בדיוק כפי שהמכות משקפות את סילופן של עשרת כישורי הנשמה, הרי עשר הדיברות מייצגות את שביל הריפוי הרוחני שבכל אחת מעשרת הכישורים הללו, ומבטאות את ההרמוניה והתפארת של מהות האדם הרוחנית.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת שמות

אדם הזקוק לעזרה כדאי שייתן אל ליבו על שמו ומה הוא משקף עבורו.

מה המשמעות לשמו ולשם משפחתו ולסביבה שבחר לחיות, תאריך לידה ושם מבטאים סל של תכונות מולדות ונרכשות, האחראי ליצירת מסע חייו, איכות חייו ומציאות חייו. תמהיל אישי זה משתקף במפה האישית של כל אדם, ממש כמו Waze של החיים.

תאריך הלידה והשם מבטאים קוד ייחודי לאדם לעיצוב אישיותו, המאפשר לממש מציאות ופוטנציאל זוגי ומקצועי הרשומים בגורלו.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת ויחי

"לגנטיקה יש השפעה רבה על המידה שבה אנשים מרגישים בנוח עם השאלות הללו, אולם יש אפשרות לשנות זאת. אנשים שהם 'מחפשי משמעות', כלומר לא נולדו עם המשמעות הזאת אבל מרגישים שעבודתם תורמת לבני האדם או לעולם, ידווחו כי הם שמחים יותר ומושקעים יותר בעבודה. מחפשי משמעות ייטו יותר להיות מרוצים אם מצאו משמעות בדת או בקהילה כמו-דתית, מבוגרים נוטים לדווח יותר על מציאת משמעות בעוד צעירים מדווחים יותר על חיפושה.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת ויגש

פרשת ויגש מלמדת שיעור חשוב על התקרבות, בעיקר במצבים של ריב או מתח. איך אנחנו מצליחים להתקרב גם כשיש בנו מצוקה ומרגישים חלשים או נחותים. איך מצליחים ליצור התקרבות אמיתית מתוך שחרור כל ההגנות, ללא ההתקפות, בלי להוכיח שאנו חזקים או צודקים. התקרבות עם האמת שבתוכנו. עם החולשות והשגיאות, עם הכאבים והפחדים.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת מקץ – שבת חנוכה

הכוח המניע אדם לקום ולצמוח ממשבר טמון בתוך יסודות הנפש – כוח החיים. כאשר יש לאדם זיק של אמונה ותקווה שיש לו למה ועל מה לקום בבוקר, שיש לו טעם ומשמעות בחיים, הוא קם למרות הכול.
מקץ מלשון יקיצה, להתעורר מתוך חלום לקום מעפר ולצמוח מחדש. כוח נוסף ואדיר שימש את יוסף והחשמונאים – אמונה באלוקים.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת וישב

אחת ממילות המפתח בפרשת וישב היא המילה 'חלום'. הפרשה פותחת בחלומות, מסיימת בחלומות, והתואר בו מכונה יוסף, הוא "בעל החלומות". אנשים נוטים לזלזל בחלומות ולהתייחס אליהם, ואל כל מיני רצונות ושאיפות, כדברים דמיוניים וחסרי חשיבות, פעמים רבות אינם מתייחסים להם ברצינות, אך למען האמת – יש להם חשיבות עצומה.

כדי להבין יותר מהי המשמעות של 'חלום' כדאי להתבונן בחלום הראשון שאנו מוצאים בתורה אצל אחד מאבות האומה- סולם יעקב. "ובחלומו והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה".

ניתן לומר שהתיאור הזה, מעבר להיותו התוכן של החלום הספציפי של יעקב, הוא גם מגדיר את ענינו של חלום בכלל – "סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה". למה הכוונה?

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת וישלח

היכולת להפוך אירוע משברי לאירוע מכונן ומצמיח מתחילה בקבלת החלטה ראשונית על יציאה ממעגל השרידות אל מעגל החיים.
גרעין הכוח לקבלת החלטות נחוצות מעין אלו נמצא במרחבים שיש בהם אמונה ותנועה.
לא עוד יעקב – מהות של עקב ועיכוב, כי אם ישראל – מהות של עבודה פנימית, תנועתיות וזרימה, מהות של שר ונגיד – שליטה עצמית ומודעות רחבה על כוח החיים.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת ויצא

החיים מזמנים לנו כל מיני הפתעות. והפתעות מטבען, להגיע ברגע הכי לא צפוי, ולשנות לנו את התכניות שהכנו מראש… הם באות בלי הזמנה, מתפרצות לחיינו ובלי נימוס משאירות לנו "תיק" שצריך להתמודד איתו, גם אם יש לנו כח, זמן, וכלים לעשות זאת, וגם אם לא. החכמה בחיים, היא לקחת את ההפתעות האלה, שלרוב מגיעות בצורות שונות של "לימון", חמוצות ומלאות גרעינים, ולהפוך אותן ללימונדה. מרווה, מתוקה טעימה ומרעננת.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת תולדות

כשאנו כהורים מפסיקים להבהל מרגש הקנאה ותוצאותיו בהעלאת מפלס הכעסים, העלבונות והצעקות בבית, ומתחילים להתייחס אליו כאל הזדמנות לגלות לילד את ייחודו ומקומו בעולם הזה, אנו זוכים "על הדרך" בחיזוק הבטחון של כל אחד מילדינו, העצמת זהותו הייחודית על כל יכולותיה, כישוריה ומעלותיה, צמצום חווית החוסר והאדרת חווית "היש" וההודיה לשם שנתן לנו כהורים מגוון של נשמות ייחודיות שדרכנו יתחזקו ויפלסו דרכן בעוז ובטחון בעולם זה.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת חיי שרה

"אובדן מהווה חלק בלתי נפרד מהקיום שלנו כבני אדם. אנחנו מתנסים בחוויות של אובדן לאורך כל החיים, יש חוויות של אובדן בעקבות אירועים בלתי צפויים שאנחנו נחשפים אליהם במהלך החיים. האירוע המוכר ביותר שמוליד חוויה של אובדן הוא מוות של אדם קרוב, ואכן חוויה כזאת נחשבת לאחת המצוקות הפסיכולוגיות הקשות ביותר."

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת וירא

מה הפירוש "הרואה את הנולד"? בפשטות הכוונה לחשוב תמיד צעד אחד קדימה, לצפות את העתיד ולראות את ההשלכות שיגרמו ממעשיך עוד לפני שאתה עושה אותם. אולם פירוש זה לא מסתדר עם לשון המשנה, משום שאם זאת הכוונה, מן הראוי היה לכתוב בלשון עתיד "הרואה את אשר יוולד", לא את ה"נולד", מלשון עבר. כוונת רבי שמעון שהחכם הוא מי שרואה את העכשיו.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת לך לך

בפסיכולוגיה המודרנית טוענים שישנם שני גורמים שמשפיעים על התנהגותו של האדם, התורשה והסביבה. לפעמים האדם מנסה לתרץ את התנהגותו באמירות כמו 'אני נולדתי ככה', או 'מה אני יכול לעשות שהטבע שלי הוא כך וכך?' אך האמת היא שאין הדבר תלוי אלא באדם עצמו.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת נח

יש להבין את פשר הביקורת הקשה המופנית כלפי נח, הלא נח שהתורה העידה עליו: "איש צדיק תמים" – "את האלוקים התהלך נח". מאה ועשרים שנה בונה את התיבה במסירות נפש למרות לעג העולם. במהלך המבול מסר נפשו להאכיל את בעלי החיים סביב כל שעות היממה. איך כל זה מסתדר עם הביטויים "רועה שוטה" "כוחו רע" כאדם שלא אכפת לו מחורבן העולם כי אם להציל עצמו, הייתכן ?

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

פדיון כפרות

פדיון כפרות כל המציל נפש מישראל כאילו קיים עולם מלא, דורות יזכו לקבל חיים במתנה, בזכות התרומה שלך לפעילות מתנדבי איחוד הצלה. בימי החופשה והחגים

להמשך הכתבה »

היכונו לביאת החופש

היכונו לביאת החופש הרב אוריאל בלמס מרצה, יועץ חינוכי ומנחה הורים m.a הורים יקרים. חודשי החופש הגדול כבר בפתח ואיתם מגיעים אתגרים רבים הדורשים מכם לעצור

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

עשרת הדברות

עשרת הדברות עשרת הדברות בחינוך / מאמר לחג השבועות הרב אוריאל בלמס מרצה ויועץ חינוכי עם ישראל, הנבחר מבין האומות, מקבל את שמו, מעמדו והוויתו

להמשך הכתבה »

אש אש מדורה

אש אש מדורה הגיגיי אש לל"ג זוגי שמח הרב אוריאל בלמס מרצה ויועץ חינוכי ל"ג בעומר כבר ממש בפתח וזאו הזדמנות מצוינת לרענן מחדש כיצד

להמשך הכתבה »

עקיבא נחמתנו

עקיבא נחמתנו מאמר תורני ובו שני פרקים   כוחה של ראיה טובה, והשפעתה בזוגיות. והתמודדות עם מצבי משבר ואבדן, מצבי דחק ואתגרי החיים. כפי שעולה

להמשך הכתבה »

לדעת לשמוט

לדעת לשמוט רעיון תורני אמוני לפרשת בהר ול"ג בעומר   הרב אוריאל בלמס מרצה ויועץ חינוכי פרשת השבוע פותחת בפסוק "וידבר ה' אל משה בהר סיני

להמשך הכתבה »

על במותיך חלל

על במותיך חלל הרב אוריאל בלמס מרצה ויועץ חינוכי תעלה המשואה בלב האומה זקיפותה תרד אל חצי התורן יעלו העוקדים בנהי וביבבה אל מזבחות הנעקדים

להמשך הכתבה »

נחת יהודי – חידוש שיהפוך לכם את סעודת הפורים

אנחנו נמצאים בחודש אדר ועוד מעט נכנסים לאדר שני וצריכים קצת להתכונן למגילת אסתר כדי לא לפספס את הדברים היפים שיש במגילה. ניתן כל פעם כמה דברים על המגילה. קודם כל אני רוצה לומר דברים שאנשים יאמרו אותם בסעודת פורים וזה יהיה בנחת ובשמחה.

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

נחת יהודי – קליות ואגוזים

ועיקר העיקרים: לא להתרגז. יש ארבעה כוסות, זה שפך על החליפה החדשה, אבל אבא בליל הסדר לא מתרגז, אבא בליל הסדר רק שמח! בית שלא נשפך בו יין כמים, אין בו ברכה, חלילה. נשפך, יש ברכה. מה בוכים על מה שנשפך, להיפך, צריך לשמוח, יש ברכה!

להמשך הכתבה »

שעת חינוך – ריח הדגים של סבתא

טבע האדם שהוא אוהב גיוונים. השגרה היא מציאות משעממת. פעולה שאותה האדם מבצע מדי יום ביומו, הופכת במשך הזמן למצוות אנשים מלומדה, למשהו טכני, יבש, ללא התלהבות, ללא התפעלות.
גיוונים בחיים זה דבר נחמד אולי, ואפילו חשוב. זה מכניס צבע לחיים, זה מאתגר. אנשים אוהבים לגוון בביגוד ובריהוט, אחרי תקופה צובעים את הבית, ויש כאלו שחייבים מדי כמה שנים להחליף אווירה ומקום עבודה. זה צורך נפשי וזה לגיטימי.
אבל יש תחום שבו גיוון הוא אסון: בכל הנוגע לבסיס, לשורש, לסגנון ולאווירה שבבית.

להמשך הכתבה »
בחירות - צילום משה אסולין

מחשבה והשקפה – שיעור בפרופורציה – אלה פקודי

הדברים נכתבים תוך כדי מסע בפולין. סיור במיידנק ובטרבלינקה באושוויץ ובבירקנאו, אחרי מסע שכזה המסייע להכניס את האדם לפרופורציות, קשה מאד לשמוע את הרצינות התהומית בה מתייחסים אלה המתיימרים להיות מנהיגים, נושאי כליהם, דובריהם ושאר אנשים, לכל ההבלים המדוברים, ובו זמנית מתעלמים ממצוות שהיהודים מסרו נפשם ומאודם על קיומן

בימים אלה דנים כולם על ה"שחיתות" שבה מואשם ראש ממשלת ישראל, מדובר בהאשמות, שגם אם נכונות הן עד הפרט האחרון, קשה לנו להזדעזע מהן. לא נדבר על הצהלה העצומה בקרב חלק אחד מהאזרחים, הרואים, או עושים עצמם כרואים, בחומרה רבה את ההאשמות

להמשך הכתבה »

נחת יהודי – ליהודי אסור להיות עצוב

אני מודיע לכל ההורים היקרים: ילדים שובבים – לא מתייאשים מהם, הם עשויים להיות גדולי עולם! רק עם קצת סבלנות ואהבה ואחווה שלום ורעות

כעת מרבים בשמחה, להזכיר לך שכל השנה צריך להיות שמח, רק באדר צריך להרבות בשמחה

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

שעת חינוך – שולחן שבת

סעודות שבת קודש, הזמן המאחד את המשפחה, הזמן בו אין הפרעות, אין טלפונים, אין סידורים, אצל רבים זה אולי אפילו הזמן היחיד בשבוע שאנו פוגשים את ילדינו הקטנים

להמשך הכתבה »
צילום: משה אסולין

נחת יהודי – דעת תורה

יש רק בעיה אחת: הם לא התייעצו עם דעת תורה. אתה רוצה לעשות משהו? צריך להתייעץ, לשאול. אם אתה עושה את זה מעצמך זה נובע מגאווה פנימית

המלך מבסוט, קיבל אותו ושאל אותו מה היה, איך עשית את זה? סיפר לו העבד על מה שאירע והמלך התעלף

להמשך הכתבה »
כותל מערבי צילום: משה אסולין

מחשבה והשקפה – המשכן ככלי להחדרת האמת אל הלב

רבים אומרים שאם היה הקב"ה מתגלה בימינו כמו שהתגלה לעם ישראל במעמד הר סיני, היו ללא ספק כולם שבים בתשובה

לקראת מוצאי שבת, לקראת סיום, נותרה לו שאלה אחת: "איך יתכן שאני בן החמישים וחמש שנולדתי גדלתי התחנכתי בארץ ישראל, שומע את הדברים פעם ראשונה!!!"

להמשך הכתבה »

מחשבה והשקפה – התרופה למכת הקנאה

אדם גדול יכול לשלוט על מעשיו ועל פיו ולומר את שראוי ולעשות אך ורק מה שצריך, אך קנאה היא הרגשה שבלב

ניתן אולי להציע דרך נוספת: הרחבת האגו. אם אני מרחיב את האגו וכולל את השני בתוכו, הרי אשמח בשמחתו כי שמחתו – שמחתי, כיון שרואה אני בו חלק ממני

להמשך הכתבה »

ביתנו החדש – לעגל פינות!

אחרי שישן לילה שלם, הוא יכול בקלות להמשיך לישון עוד כמה שעות… וכשהיא רואה זאת, היא מתמלאת זעם והערך שלו בעיניה יורד

כשהוא מגיע הביתה… ה'בטריה' של הנחמדות כבר נגמרה… הוא עולה במדרגות וחרבות יוצאות לו מהעיניים. הבית עובר לדום…

להמשך הכתבה »
צילום: משה אסולין

הניגון שפסק

"רציתי לספר לכם רבותי", הספיד בקול בוכים, בנו ממשיך דרכו, ראש ישיבת פוניבז' מרן הגאון רבי ברוך דוב פוברסקי שליט"א, את אביו מרן ראש הישיבה זצוק"ל, "הייתי בשעת יציאת נשמתו, לא ראיתי דבר כזה, רבותי, מצוה לפרסם ברבים, כחמש עשרה דקות לאחר הפטירה, היה עדיין מגולה, ואני אומר לכם שלא נשתנה צורתו, לא נשתנה צורתו, ושאלתי את הרופא, תגיד לי, הוא עדיין חי? ואמר לי, לא, לא, – לא נשתנה צורתו, למה, כי הגוף שלו הוא נשמה, בלי שום חילוק, ועל כן לא נשתנה צורתו, ועבר בנשיקה לגנזי מרומים.

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

נחת יהודי – המרדף של העשיר אחרי הקבצן התמים…

התמים הזה הלך לעשיר הקמצן. הגיע אליו הביתה, דופק בדלת, שומע את הכלבים נובחים, עושה לכלבים 'קישטא', הוא חושב שהם חתולים… שם כל כלב, ד' ישמור. בעל הבית הסתכל מהחלוק שלו במרפסת והתמלא בכעס

העשיר רץ אחריו, זה רץ וזה רץ אחריו. עשירים רוצים לדעת כל דבר, כל דבר הם רוצים לדעת. לאן אתה רץ? הוא צועק לו, והוא מחזיר לו: שום דבר, והוא ממשיך לרוץ אחריו לפני שייעלם. פתאום כל העיר החלה לרוץ, רואים את העשיר עם החלוק רץ אחרי איזה עני

להמשך הכתבה »

גאונות בחינוך ◆ בעקבות תפילת מנחה האבודה

את הסיפור הזה, אמר מרן ראש הישיבה הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי שליט"א, סיפר לי בכל פעם שהייתי הולך לבקרו בימי המועדים, הגאון הגדול רבי יצחק קוליץ זצ"ל, רבה של ירושלים, ובכל פעם הייתי בא עם כמה תלמידים והייתי אומר לו, אולי אפשר לשמוע עוד פעם את הסיפור:

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

שעת חינוך – ושכנתי בתוכם – בתוך כל אחד ואחד

ברור שאין זה עבודה הנעשית ברגע אחד ולא ביום, חודש, או שנה. זוהי עבודת חיים, אולם זהו הכיוון והיעד אליהם איש יהודי צריך לשאוף, שיהיה כל כולו, בגופו ובנפשו, מדור לשכינה. וכמו בכל דבר, מתחילים בהדרגה

איך להגיע לעבודה זו? חייבים אנו להחדיר למוחנו, שיש לנו תפקיד ומטרה, יש לנו יעד שעלינו לחתור להגיע אליו ולא לחיות כסוס ופרד שחייהם עוברים עליהם בלי מטרה ותכלית

להמשך הכתבה »
בית הכנסת שיח ישראל - צילום דוברות המשטרה

פשע אנטישמי מזעזע בירושלים

פורעים פרצו לבית הכנסת "שיח ישראל" בקריית יובל בירושלים בראשות הגאון חכם שלום כהן פרצו את ארון הקודש, ביזו והשליכו את ספרי התורה על הרצפה והשחיתו את ספרי התורה והריהוט עם חומצה. 

להמשך הכתבה »

בהיכלי הקודש – התורה והחסידות במחיצת שרף

שביבי אור ורסיסי נוגה מהנהגתו בקודש וממשנתו הבהירה של כקש"ת מרן אדמו"ר בעל ה'חלקת יהושע' מביאלא זיע"א • מאוצרותיו של הגאון הצדיק רבי נטע פריינד זצ"ל ועל הקשר המופלא עם הרה"ק זי"ע בהם גם דברות קודש ששמענו במעונו של בנו, ממשיך-דרכו כ"ק מרן אדמו"ר מביאלא שליט"א • יריעה מיוחדת ליומא דהילולא שחל בכ"א שבט

להמשך הכתבה »

הבית היהודי – התערבות בחינוך

תופעה נפוצה ישנה בדורנו, של בני זוג שמתחזקים מבחינה רוחנית ומחנכים את ילדיהם בדרך של צניעות וקדושה. הרבה פעמים קורה שבביקורים אצל סבא וסבתא, הדודים ובני הדודים, עלולים לראות ולשמוע דברים שאינם מתאימים לפי רוח תורתנו הקדושה.
הילדים לומדים מהם ומחקים את מעשיהם. אותם הורים פונים אלי ושואלים, מה הפתרון למצב הזה?

להמשך הכתבה »
למעלה ולמשכיל - טקסט רץ

הספר של ראש הישיבה

יומא טבא לרבנן שוחרי התורה והמוסר בהיגלות אור יקרות, עת הופיע הספר החשוב והנפלא "למעלה למשכיל" המכיל דרכי עלייה ואורחות חיים, דברי חכמה ומוסר, מאת הגאון הגדול רבי אברהם יצחק הכהן קוק שליט"א ראש ישיבת "מאור התלמוד", המלוקטים מתוך שיחות שנאמרו בהיכל הישיבה הקדושה.

להמשך הכתבה »

לב שומע – ס'פאסט נישט…

הייתי ממש נבוך. זה היה מראה מאוד לא נעים. ראש הישיבה, עם הדרת הפנים היהודית המפורסמת שלו. היה ברור שמשהו כאן ממש לא נראה טוב. הוא לא ויתר לי: 'נו, אבי, מה אתה אומר? איך אני נראה, זה מתאים לי?'…

להמשך הכתבה »

הרהורים – "לפעמים שוכחים את הכוס המלאה"…

היה זה בדיוק שלוש שנים לאחר ההזמנה הקודמת למקום זה, בעת הקמת בית הכנסת. כעת התאספו כולם לקצור את הפירות. כאז גם עתה, משא הערב נמסר על-ידי מרן הגר"ד כהן שליט"א, ראש ישיבת חברון וחבר מועצגה"ת, המלווה ומדריך את הקהילה חשובה, בהם תלמידיו מהישיבה.

להמשך הכתבה »

בהיכלי הקודש – ראש השנה לאילנות באהלי צדיקים

הצדיקים, רבותינו מאורי החסידות לדורותיהם, נחגג יום ט"ו בשבט כיומא דפגרא ברוב פאר והדר. היו שאף נהגו ללבוש לכבוד יום זה בגדי שבת. עריכת השולחן בסעודת היום במנהג אכילת פירות האילן היה נהוג באמירת דברי אלוקים חיים, תורה, אגדה ומוסר, כך גם דברי התעוררות שרישומם ניכר בספרי חסידות.

להמשך הכתבה »

שירה כוספת עד כלות הנפש

סיפרו להרה"ק רבי יצחק מנעשכיז זיע"א, שיש ציפור שרק פעם אחת בחיים שרה שירה להקב"ה, השירה שלה מרגשת מאוד ומרגע לרגע מתחזק קולה עד שמרוב התאמצותה בשירה נופלת ומתה.

להמשך הכתבה »
גמרא- צילום משה אסולין

בצילו חמדתי – מה יהיה מחר

בפרט בזמן האחרון שהוא זמן קשה, ובפרט לבני תורה יש קשיים גדולים מאד להתקיים, אם אדם יהיה טרוד עם דאגת המחר, הוא לא יוכל להשקיע את עצמו בתורה ויראה, ולא יוכל לגדול כמו שהוא ראוי להיות

להמשך הכתבה »
כותל מערבי צילום: משה אסולין

פרשת המן – סגולה גדולה לפרנסה לומר היום

סגולת אמירת פרשת המן ידועה ומפורסמת שמועילה לפרנסה בשפע. מובא בשם הרה"ק רבי מנחם מנדל מרימינוב זצוק"ל, כי סגולה מיוחדת לומר את פרשת המן שניים מקרא ואחד תרגום ביום שלישי בשבוע שקוראים בו את פרשת בשלח, החל היום. אל תשכחו להעביר לחבריכם, ולשתף כדי שגם החברים שלכם יזכו!

להמשך הכתבה »

הבית היהודי – מגורים אצל ההורים

ובאמת, בצוק העיתים כשהפרנסה קשה ויוקר המחיה מאמיר, הפתרון הַמִּיָּדִי והקל זה לגור אצל ההורים, לפחות בהתחלה. לכולנו ברור שהמצב הזה לא בריא בכלל, לא לזוג ולא להורים המארחים. אין פרטיות, הזוגיות נעלמת וגם ההורים מתערבים, או מעבירים ביקורת. הדבר מפתה במיוחד כאשר להורים יש יחידת דיור צמודה לבית עם כניסה נפרדת ושם לכאורה יש יותר פרטיות.

להמשך הכתבה »

שעת חינוך – בונים עולמות…

כולם צרחו וצווחו בחוסר שליטה, עד שלפתע הופיע מבין הקהל כושי רחב ממדים. האפרו-אמריקאי לא התמהמה, קפץ לתוך התעלה, 'העיף' החוצה ביד אחת את האומלל, זינק החוצה, ומיד עלה לרכבת והתיישב בנחת, רגל על רגל, ממתין לתחילת הנסיעה…

להמשך הכתבה »
בחורים לומדים גמרא - צילום משה אסולין

פתיחת הכנסייה העולמית השנתית של "דרשו" בארה"ב

במרכז הכינוס יושמעו דבריו של מרן ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין שליט"א למשתתפי הכנסיה העולמית • ראשי הסניפים של "דרשו" מ 26- מדינות בעולם יתכנסו לרצף של דיונים עם הנהלת הארגון העולמית • נשלמות ההכנות לקראת ההתכנסות הגדולה שתיערך בשב"ק בסטמפורד, קונטיקט, בראשות מרנן גדולי ישראל וראשי הישיבות שליט"א בארה"ב ובצפון אמריקה

להמשך הכתבה »

נחת יהודי – גילוי עצום

אף אדם בעולם לא היה מסכים שישעבדו אותו ואת בניו ארבע מאות שנה בשביל שיקבלו בסוף כמה חתיכות כסף וזהב. אפילו אם ימלאו חמורים לובים בארגזי זהב וכסף. הרכוש חייב להיות נצחי, חזק ורוחני

להמשך הכתבה »
הרב חיים קנייבסקי - צילום משה אסולין

הרהורים – דברי המלך הם כישוף

עשרות רבות של ברכת הגומל נשמעו ברגעים אלה. והיה זה רק השלב הראשון. אל מול גזרותיו של פרעה והניסיון להכחיד את עם ישראל לאורך הדורות, מעידות הברכות הללו על התקומה והפריחה הבלתי פוסקת של העם היהודי, בקיומה של ההבטחה האלוקית "כי לא תשכח מפי זרעו". זו הנקמה היהודית האמיתית

להמשך הכתבה »

קדוש עליון

קדוש עליון וצדיק מופלא היה הרה"ק רבי ישראל אבוחצירה זיע"א, המכונה בפי כל ה"באבא סאלי". המוני בית ישראל מכל החוגים שיחרו לפתחו, לבקשת עצה וברכה ולהיפקד בדבר ישועה ורחמים. ביריעה שלפנינו נביא עובדות המעידות על עוצם גדלותו הפלאית, כפי שסיפרו בני ביתו ותלמידיו הקרובים.

להמשך הכתבה »

"הוא היה אומר…"

"הוא היה אומר", פותח המשגיח הגה"צ רבי אהרן חדש שליט"א, בהעלותו בהתרגשות פרקי הכוונה והדרכה כפי שקיבל מאביו הגדול, מרן המשגיח הגה"צ רבי מאיר חדש זצוק"ל, "האדם צריך לגדול בתורה ויראת שמים ומידות טובות".

להמשך הכתבה »

הבית היהודי – חסד חיובי או שלילי

מידת החסד היא מידה נפלאה.
חֶ בְ רָ ה שבנויה על נתינה היא החברה המתוקנת ביותר, וכיף לחיות בה. אדם שזכה להגיע למידה זו, דומה במעשיו לאברהם אבינו.
במקורות, המילה 'גדול' מפורשת כחסד. אברהם אבינו נקרא 'האדם הגדול בענקים' בגלל הכנסת האורחים שלו, כאשר אוהלו היה פתוח תמידלארבעה כיוונים.

להמשך הכתבה »

נפשו קשורה בנפשו

היה רגיל על לשונו של מו"ר זצוק"ל, לבאר שהבקשות ב'שמונה עשרה' – 'רפאנו', 'ברך עלינו', גם כן אינן בקשות על גשמיות כלל, ואנשי כנסת הגדולה לא תיקנו לבקש על ענייני גשמיות, רק שכשחסר לאדם צרכיו קשה לו לעבוד את ד' והוא ניסיון עבורו, ומבקשים שלא יחסר כלום ויוכלו לעבוד את ד' בשלימות ומנוחת הנפש.

להמשך הכתבה »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן