נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת וארא

מעשר מכות לעשר דיברות
מהן עשר הדיברות? הן מקבילות לעשר המכות. בדיוק כפי שהמכות משקפות את סילופן של עשרת כישורי הנשמה, הרי עשר הדיברות מייצגות את שביל הריפוי הרוחני שבכל אחת מעשרת הכישורים הללו, ומבטאות את ההרמוניה והתפארת של מהות האדם הרוחנית.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת שמות

אדם הזקוק לעזרה כדאי שייתן אל ליבו על שמו ומה הוא משקף עבורו.

מה המשמעות לשמו ולשם משפחתו ולסביבה שבחר לחיות, תאריך לידה ושם מבטאים סל של תכונות מולדות ונרכשות, האחראי ליצירת מסע חייו, איכות חייו ומציאות חייו. תמהיל אישי זה משתקף במפה האישית של כל אדם, ממש כמו Waze של החיים.

תאריך הלידה והשם מבטאים קוד ייחודי לאדם לעיצוב אישיותו, המאפשר לממש מציאות ופוטנציאל זוגי ומקצועי הרשומים בגורלו.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת ויחי

"לגנטיקה יש השפעה רבה על המידה שבה אנשים מרגישים בנוח עם השאלות הללו, אולם יש אפשרות לשנות זאת. אנשים שהם 'מחפשי משמעות', כלומר לא נולדו עם המשמעות הזאת אבל מרגישים שעבודתם תורמת לבני האדם או לעולם, ידווחו כי הם שמחים יותר ומושקעים יותר בעבודה. מחפשי משמעות ייטו יותר להיות מרוצים אם מצאו משמעות בדת או בקהילה כמו-דתית, מבוגרים נוטים לדווח יותר על מציאת משמעות בעוד צעירים מדווחים יותר על חיפושה.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת ויגש

פרשת ויגש מלמדת שיעור חשוב על התקרבות, בעיקר במצבים של ריב או מתח. איך אנחנו מצליחים להתקרב גם כשיש בנו מצוקה ומרגישים חלשים או נחותים. איך מצליחים ליצור התקרבות אמיתית מתוך שחרור כל ההגנות, ללא ההתקפות, בלי להוכיח שאנו חזקים או צודקים. התקרבות עם האמת שבתוכנו. עם החולשות והשגיאות, עם הכאבים והפחדים.

להמשך הכתבה »

איך מייצרים איכות אמיתי עם הילדים?

זמן איכות משפחתי, אינו עניין למשפחות מיוחסות. זמן זה הוא צורך חיוני ובסיסי בכל בית ובכל משפחה, בפרט בדור שלנו העמוס לעייפה בגורמים מסיחי דעת. ההורים הם מנהיגי הבית, ובידם הכוח לייצר זמן אישי בתוך המשפחה.
כולם זקוקים לזמן איכות. זמן נעים ונוח לחיזוק התקשורת הזוגית והמשפחתית. רגעים מתוקים אלו מהווים כעין תחנת דלק והטענת אנרגיה נפשית וסביבתית בתא הזוגי והמשפחתי.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת מקץ – שבת חנוכה

הכוח המניע אדם לקום ולצמוח ממשבר טמון בתוך יסודות הנפש – כוח החיים. כאשר יש לאדם זיק של אמונה ותקווה שיש לו למה ועל מה לקום בבוקר, שיש לו טעם ומשמעות בחיים, הוא קם למרות הכול.
מקץ מלשון יקיצה, להתעורר מתוך חלום לקום מעפר ולצמוח מחדש. כוח נוסף ואדיר שימש את יוסף והחשמונאים – אמונה באלוקים.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת וישב

אחת ממילות המפתח בפרשת וישב היא המילה 'חלום'. הפרשה פותחת בחלומות, מסיימת בחלומות, והתואר בו מכונה יוסף, הוא "בעל החלומות". אנשים נוטים לזלזל בחלומות ולהתייחס אליהם, ואל כל מיני רצונות ושאיפות, כדברים דמיוניים וחסרי חשיבות, פעמים רבות אינם מתייחסים להם ברצינות, אך למען האמת – יש להם חשיבות עצומה.

כדי להבין יותר מהי המשמעות של 'חלום' כדאי להתבונן בחלום הראשון שאנו מוצאים בתורה אצל אחד מאבות האומה- סולם יעקב. "ובחלומו והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה".

ניתן לומר שהתיאור הזה, מעבר להיותו התוכן של החלום הספציפי של יעקב, הוא גם מגדיר את ענינו של חלום בכלל – "סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה". למה הכוונה?

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת וישלח

היכולת להפוך אירוע משברי לאירוע מכונן ומצמיח מתחילה בקבלת החלטה ראשונית על יציאה ממעגל השרידות אל מעגל החיים.
גרעין הכוח לקבלת החלטות נחוצות מעין אלו נמצא במרחבים שיש בהם אמונה ותנועה.
לא עוד יעקב – מהות של עקב ועיכוב, כי אם ישראל – מהות של עבודה פנימית, תנועתיות וזרימה, מהות של שר ונגיד – שליטה עצמית ומודעות רחבה על כוח החיים.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת ויצא

החיים מזמנים לנו כל מיני הפתעות. והפתעות מטבען, להגיע ברגע הכי לא צפוי, ולשנות לנו את התכניות שהכנו מראש… הם באות בלי הזמנה, מתפרצות לחיינו ובלי נימוס משאירות לנו "תיק" שצריך להתמודד איתו, גם אם יש לנו כח, זמן, וכלים לעשות זאת, וגם אם לא. החכמה בחיים, היא לקחת את ההפתעות האלה, שלרוב מגיעות בצורות שונות של "לימון", חמוצות ומלאות גרעינים, ולהפוך אותן ללימונדה. מרווה, מתוקה טעימה ומרעננת.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת תולדות

כשאנו כהורים מפסיקים להבהל מרגש הקנאה ותוצאותיו בהעלאת מפלס הכעסים, העלבונות והצעקות בבית, ומתחילים להתייחס אליו כאל הזדמנות לגלות לילד את ייחודו ומקומו בעולם הזה, אנו זוכים "על הדרך" בחיזוק הבטחון של כל אחד מילדינו, העצמת זהותו הייחודית על כל יכולותיה, כישוריה ומעלותיה, צמצום חווית החוסר והאדרת חווית "היש" וההודיה לשם שנתן לנו כהורים מגוון של נשמות ייחודיות שדרכנו יתחזקו ויפלסו דרכן בעוז ובטחון בעולם זה.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת חיי שרה

"אובדן מהווה חלק בלתי נפרד מהקיום שלנו כבני אדם. אנחנו מתנסים בחוויות של אובדן לאורך כל החיים, יש חוויות של אובדן בעקבות אירועים בלתי צפויים שאנחנו נחשפים אליהם במהלך החיים. האירוע המוכר ביותר שמוליד חוויה של אובדן הוא מוות של אדם קרוב, ואכן חוויה כזאת נחשבת לאחת המצוקות הפסיכולוגיות הקשות ביותר."

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת וירא

מה הפירוש "הרואה את הנולד"? בפשטות הכוונה לחשוב תמיד צעד אחד קדימה, לצפות את העתיד ולראות את ההשלכות שיגרמו ממעשיך עוד לפני שאתה עושה אותם. אולם פירוש זה לא מסתדר עם לשון המשנה, משום שאם זאת הכוונה, מן הראוי היה לכתוב בלשון עתיד "הרואה את אשר יוולד", לא את ה"נולד", מלשון עבר. כוונת רבי שמעון שהחכם הוא מי שרואה את העכשיו.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת לך לך

בפסיכולוגיה המודרנית טוענים שישנם שני גורמים שמשפיעים על התנהגותו של האדם, התורשה והסביבה. לפעמים האדם מנסה לתרץ את התנהגותו באמירות כמו 'אני נולדתי ככה', או 'מה אני יכול לעשות שהטבע שלי הוא כך וכך?' אך האמת היא שאין הדבר תלוי אלא באדם עצמו.

להמשך הכתבה »

נשימה לנשמה – עוגנים לנשמה מתוך פרשת נח

יש להבין את פשר הביקורת הקשה המופנית כלפי נח, הלא נח שהתורה העידה עליו: "איש צדיק תמים" – "את האלוקים התהלך נח". מאה ועשרים שנה בונה את התיבה במסירות נפש למרות לעג העולם. במהלך המבול מסר נפשו להאכיל את בעלי החיים סביב כל שעות היממה. איך כל זה מסתדר עם הביטויים "רועה שוטה" "כוחו רע" כאדם שלא אכפת לו מחורבן העולם כי אם להציל עצמו, הייתכן ?

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

הבמה שלך – סוכת צדקה

כעבור כמה דקות נכנס בעלי הביתה כששאריות נסורת על בגדיו ובמבט מוטרד תיאר את הפלונטר אליו נקלענו.
לצד החלום והכמיהה לסוכה משלנו, היה לנו ברור שיש כאן גם הזדמנות לפיק חינוכי אדיר לילדים. כל בחירה שנעשה תהיה בעלת משמעות ערכית, עמוקה ומהדהדת מעבר לקורות העץ והסכך.

להמשך הכתבה »

היכונו לביאת החופש

היכונו לביאת החופש הרב אוריאל בלמס מרצה, יועץ חינוכי ומנחה הורים m.a הורים יקרים. חודשי החופש הגדול כבר בפתח ואיתם מגיעים אתגרים רבים הדורשים מכם לעצור

להמשך הכתבה »

ביכורי אהבה

ביכורי אהבה טיפים מתוקים לזוגיות חגיגית הרב אוריאל בלמס מרצה ויועץ חינוכי חג שבועות הוא חג הביכורים, חג של התחלות חדשות, הוא גם חג מתן

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

עשרת הדברות

עשרת הדברות עשרת הדברות בחינוך / מאמר לחג השבועות הרב אוריאל בלמס מרצה ויועץ חינוכי עם ישראל, הנבחר מבין האומות, מקבל את שמו, מעמדו והוויתו

להמשך הכתבה »

אש אש מדורה

אש אש מדורה הגיגיי אש לל"ג זוגי שמח הרב אוריאל בלמס מרצה ויועץ חינוכי ל"ג בעומר כבר ממש בפתח וזאו הזדמנות מצוינת לרענן מחדש כיצד

להמשך הכתבה »

עקיבא נחמתנו

עקיבא נחמתנו מאמר תורני ובו שני פרקים   כוחה של ראיה טובה, והשפעתה בזוגיות. והתמודדות עם מצבי משבר ואבדן, מצבי דחק ואתגרי החיים. כפי שעולה

להמשך הכתבה »

לדעת לשמוט

לדעת לשמוט רעיון תורני אמוני לפרשת בהר ול"ג בעומר   הרב אוריאל בלמס מרצה ויועץ חינוכי פרשת השבוע פותחת בפסוק "וידבר ה' אל משה בהר סיני

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

לילה של סדר

לילה של סדר כמידיי שנה בליל חג הפסח יש את האירוע המכונן של הילדים מציאת האפיקומן הרב אוריאל בלמס מרצה ויועץ חינוכי יש כמה וכמה

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

אדם במעגלי חייו

אדם במעגלי חייו בעולם מסתובבים המוני אנשים ונשים הנתפסים כלפי חוץ בעיניי המתבוננים, כחזקים, דומיננטיים, בעלי כוח והשפעה גדולה, אנשים עם זוגיות טובה ובעליי נוכחות

להמשך הכתבה »

נחת יהודי – חידוש שיהפוך לכם את סעודת הפורים

אנחנו נמצאים בחודש אדר ועוד מעט נכנסים לאדר שני וצריכים קצת להתכונן למגילת אסתר כדי לא לפספס את הדברים היפים שיש במגילה. ניתן כל פעם כמה דברים על המגילה. קודם כל אני רוצה לומר דברים שאנשים יאמרו אותם בסעודת פורים וזה יהיה בנחת ובשמחה.

להמשך הכתבה »

שעת חינוך – ריח הדגים של סבתא

טבע האדם שהוא אוהב גיוונים. השגרה היא מציאות משעממת. פעולה שאותה האדם מבצע מדי יום ביומו, הופכת במשך הזמן למצוות אנשים מלומדה, למשהו טכני, יבש, ללא התלהבות, ללא התפעלות.
גיוונים בחיים זה דבר נחמד אולי, ואפילו חשוב. זה מכניס צבע לחיים, זה מאתגר. אנשים אוהבים לגוון בביגוד ובריהוט, אחרי תקופה צובעים את הבית, ויש כאלו שחייבים מדי כמה שנים להחליף אווירה ומקום עבודה. זה צורך נפשי וזה לגיטימי.
אבל יש תחום שבו גיוון הוא אסון: בכל הנוגע לבסיס, לשורש, לסגנון ולאווירה שבבית.

להמשך הכתבה »

שעת חינוך – לא מתוק ולא חמוץ

כל קיצוניות שאינה מוגדרת בהלכה, או אינה נוהגת על פי הוראת גדולי וחכמי הדור איש על מחנהו ואיש על דיגלו גורמת להיפך מקידוש ד', דרך התורה שייכת לכלל ישראל ולקברניטיה ולא כל הרוצה לבוא וליטול את השם יבוא ויטול

בקיצוניות יש משהו קסום, משהו מתוק, מין הרגשה: אנחנו לא כמו כולם, אנחנו מחמירים יותר מכולם, אנחנו מקפידים על… אצלינו מתלבשים בסגנון יותר צנוע מ… אצלינו לא סומכים אפילו על ההכשר של… זה נותן תחושת עליונות, מן שיכרון העלול להביא לאסון!

הדברים חשובים לנו כהורים בהנהגת הבית וחשובים לנו במעקב אחרי ילדינו המתבגרים שלעיתים מרוב הלהט הפנימי והשאיפה היוקדת נתפסים צעירים אילו לקיצוניות שבהרבה מקרים מסתיימת בקריסת מערכות כשהנפש הרכה אינה עומדת במאמץ הפיזי והנפשי

להמשך הכתבה »
כותל מערבי צילום: משה אסולין

מחשבה והשקפה – המשכן ככלי להחדרת האמת אל הלב

רבים אומרים שאם היה הקב"ה מתגלה בימינו כמו שהתגלה לעם ישראל במעמד הר סיני, היו ללא ספק כולם שבים בתשובה

לקראת מוצאי שבת, לקראת סיום, נותרה לו שאלה אחת: "איך יתכן שאני בן החמישים וחמש שנולדתי גדלתי התחנכתי בארץ ישראל, שומע את הדברים פעם ראשונה!!!"

להמשך הכתבה »

שעת חינוך – בגדי כבוד

כמו בכל דבר, חייבים ללמוד איך להחדיר גאווה יהודית בעניין הלבוש ולא רק להתעסק בסור מרע ובענישה. אלו דברים שלא משיגים במלחמה ובזלזול, אלא בחום ובהחדרת מסרים

הרדידות הריקנות וההעזה בלבוש הרחובי הזרוק בו כל הלבוש (או הלא לבוש), מגיע ממוח קודח חולה של כמה מעצבים המחליטים עבור כל עדת השוטים הנוהרים אחרי האופנה ללא שום דעה עצמית

להמשך הכתבה »

ביתנו החדש – לעגל פינות!

אחרי שישן לילה שלם, הוא יכול בקלות להמשיך לישון עוד כמה שעות… וכשהיא רואה זאת, היא מתמלאת זעם והערך שלו בעיניה יורד

כשהוא מגיע הביתה… ה'בטריה' של הנחמדות כבר נגמרה… הוא עולה במדרגות וחרבות יוצאות לו מהעיניים. הבית עובר לדום…

להמשך הכתבה »
צילום: משה אסולין

לב שומע – תעודות שבח והלל…

האם התעודה אומרת מיהו הילד שלכם וכמה הוא שווה? האם היא מצביעה על רמת ההשקעה שלו ומיומנויות הלמידה שלו? ומה התעודה אומרת עליכם?

רבן של ישראל מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטינמן זצוק"ל, הוֹרָה לי מספר פעמים לא לתת ציונים לתלמידיי במבחנים, רק הארות ואולי הערות מרומזות, ואף בכנסי "לב שומע" דיבר על כך מספר פעמים

להמשך הכתבה »

הבית היהודי – התערבות בחינוך

תופעה נפוצה ישנה בדורנו, של בני זוג שמתחזקים מבחינה רוחנית ומחנכים את ילדיהם בדרך של צניעות וקדושה. הרבה פעמים קורה שבביקורים אצל סבא וסבתא, הדודים ובני הדודים, עלולים לראות ולשמוע דברים שאינם מתאימים לפי רוח תורתנו הקדושה.
הילדים לומדים מהם ומחקים את מעשיהם. אותם הורים פונים אלי ושואלים, מה הפתרון למצב הזה?

להמשך הכתבה »

לב שומע – ס'פאסט נישט…

הייתי ממש נבוך. זה היה מראה מאוד לא נעים. ראש הישיבה, עם הדרת הפנים היהודית המפורסמת שלו. היה ברור שמשהו כאן ממש לא נראה טוב. הוא לא ויתר לי: 'נו, אבי, מה אתה אומר? איך אני נראה, זה מתאים לי?'…

להמשך הכתבה »

שעת חינוך – שירה יהודית

לאחרונה פשה גם במחננו הערכה עיוורת למלחינים וזמרים, הם זוכים לראיונות בעיתונות מתחשבים בדעתם גם בתחומים נוספים, יש הרבה צעירים (ריקניים) העוקבים אחר תנעותיהם ורצים אחריהם זה הפך להיות ערך נוסף, וחבל!

להמשך הכתבה »

הבית היהודי – מגורים אצל ההורים

ובאמת, בצוק העיתים כשהפרנסה קשה ויוקר המחיה מאמיר, הפתרון הַמִּיָּדִי והקל זה לגור אצל ההורים, לפחות בהתחלה. לכולנו ברור שהמצב הזה לא בריא בכלל, לא לזוג ולא להורים המארחים. אין פרטיות, הזוגיות נעלמת וגם ההורים מתערבים, או מעבירים ביקורת. הדבר מפתה במיוחד כאשר להורים יש יחידת דיור צמודה לבית עם כניסה נפרדת ושם לכאורה יש יותר פרטיות.

להמשך הכתבה »

שעת חינוך – בונים עולמות…

כולם צרחו וצווחו בחוסר שליטה, עד שלפתע הופיע מבין הקהל כושי רחב ממדים. האפרו-אמריקאי לא התמהמה, קפץ לתוך התעלה, 'העיף' החוצה ביד אחת את האומלל, זינק החוצה, ומיד עלה לרכבת והתיישב בנחת, רגל על רגל, ממתין לתחילת הנסיעה…

להמשך הכתבה »

נחת יהודי – גילוי עצום

אף אדם בעולם לא היה מסכים שישעבדו אותו ואת בניו ארבע מאות שנה בשביל שיקבלו בסוף כמה חתיכות כסף וזהב. אפילו אם ימלאו חמורים לובים בארגזי זהב וכסף. הרכוש חייב להיות נצחי, חזק ורוחני

להמשך הכתבה »
הרב חיים קנייבסקי - צילום משה אסולין

הרהורים – דברי המלך הם כישוף

עשרות רבות של ברכת הגומל נשמעו ברגעים אלה. והיה זה רק השלב הראשון. אל מול גזרותיו של פרעה והניסיון להכחיד את עם ישראל לאורך הדורות, מעידות הברכות הללו על התקומה והפריחה הבלתי פוסקת של העם היהודי, בקיומה של ההבטחה האלוקית "כי לא תשכח מפי זרעו". זו הנקמה היהודית האמיתית

להמשך הכתבה »

הבית היהודי – חסד חיובי או שלילי

מידת החסד היא מידה נפלאה.
חֶ בְ רָ ה שבנויה על נתינה היא החברה המתוקנת ביותר, וכיף לחיות בה. אדם שזכה להגיע למידה זו, דומה במעשיו לאברהם אבינו.
במקורות, המילה 'גדול' מפורשת כחסד. אברהם אבינו נקרא 'האדם הגדול בענקים' בגלל הכנסת האורחים שלו, כאשר אוהלו היה פתוח תמידלארבעה כיוונים.

להמשך הכתבה »

מחשבה והשקפה – עשרה בטבת – שורש הגלויות הבעיות והצרות

כשחרב בית ראשון לא חרב בית של מעלה שכן אם היה נחרב היה נחרב העולם כולו. ואף שלא חרב – התחלף. כהרף עין יצאה תבנית בית מקדש ראשון ונכנסה התבנית של בית המקדש העתידי. את התבנית הזו ראה יחזקאל אחרי החורבן ותיאר אותה בשמונת הפרקים האחרונים בספרו.

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

הבית היהודי – "חייבים לי"

הזוג נישא בשעה טובה וכעת הגיעה השעה להיכנס לעובי הקורה להבנת ההוראה: 'יַעֲזָב אִישׁ'. מה הכוונה באמירה 'יַעֲזָב'? להיות ברוגז? לעשות נתק? אולי לברוח? בוודאי שלא. לא לזה התכוון בורא עולם בהוראותיו אל בני האדם.

להמשך הכתבה »
בית מדרש - צילום משה אסולין

בגיל עשרים אתם חושבים על החתונה של הילד שלכם?

"לאחרונה חיתנתי את הילד השישי ואחרי חמישה סבבים של דפיקות לב וגלגולי גמ"חים, לראשונה הרגשתי הקלה משמעותית! לפני מספר שנים הצטרפתי לגמ"ח
המרכזי, שילמתי אותו מכספי מעשרות, ועשיתי זאת בשביל החסד ומצוות הצדקה, אבל כשקיבלנו לחתונה של הבן – הלוואה של 160,000 שקלים, ובנוסף הזוג יקבל בעתיד מענק מכובד, הבנתי שהגמ"ח הזה באמת משנה חיים של מחותנים רבים.
את ההלוואה הזוג מחזיר בפעימות קטנות, אני יודע שהוא לא צובר לי ריביות כלל, והעיקר בפריסה רחבה שמאפשרת לי מרחב נשימה"

להמשך הכתבה »
צילום משה אסולין

שעת חינוך – מאי חנוכה

במלאכת החינוך אנחנו חייבים הרבה פעמים להשתמש ברעיון של 'חוק' שאין רשות להרהר אחריו… למרות שיש הגיון והרבה טעם בדרישות שלנו מילדינו ותלמידינו, בכל זאת היות ולא הכול אפשר להסביר, ולא את הכול הילדים מסוגלים ורוצים להבין, מותר חובה וצריך להשתמש ברעיון זה של חוקה היא!

להמשך הכתבה »

מבט לחיים – שליטה ללא גבול

אותי הסיפור הזה תפס מהרגע הראשון. בהלווייתו של נלסון מנדלה נשיאה לשעבר של דרום אפריקה (ואיש ששווה טור בפני עצמו) השתתפו מנהיגים רבים ובראשם ברק אובמה. כמה מהם אף נשאו דברים. הנואמים עמדו לבדם על הבמה, אפילו אנשי ביטחון שמרו מאחור. רק אדם אחד זכה לעמוד צמוד צמוד לנואמים.

להמשך הכתבה »
כותל מערבי - צילום משה אסולין

נחת יהודי – פלטה של זהב

אין אדם בעולם שלא מתמיה כמה תמיהות גדולות בפרשת השבוע, על האחים היקרים, איך יכול להיות שאחים כאלה קדושים, קדושי עליון, שאין לנו מושג ונגיעה בקצה ציפורן רגליהם, איך יכול להיות שהם שונאים את יוסף, והרי כתוב 'לא תשנא את אחיך בלבבך'. איך יתכן שחפצים להרוג אותו בגלל איזה בגד, כתונת פסים וכמה חלומות. איך יתכן שאנשים ענקי רוח שנמצאים בחושן יכולים לרדת פלאים בצורה כזו?!

להמשך הכתבה »

שעת חינוך – אמונה בתוך בקבוק המטרנה

עומדים אנו בפתחם של ימי החנוכה – ימי האורה, ימים שבהם גבר האור על החושך, גברה הקדושה על הטומאה, כשאנו מדגישים בכל יום בברכה שהימים הם בבחינת "בימים ההם בזמן הזה" – ימים המסוגלים להתחדשות ניסים גם בזמן הזה. מלכות יוון תכננה להילחם על כל הקופה; היוונים לא התפשרו, וגם לא חיפשו קולות, הם נלחמו בכול. היעד היה להגיע למצב של – "להשכיחם תורתך ולהעבירם מחוקי רצונך".

להמשך הכתבה »
בית מדרש - צילום משה אסולין

שעת חינוך – תחילת שנה – ריח של התחדשות באוויר

היום אנחנו יודעים שחדש אינו חייב להיות מוצר חדש שנחצב זה עתה מהטבע. קיימת התחדשות בשחזור דברים ישנים, קיימת היום מודעות רבה לנושא המיחזור, חומרים וחפצים שהיו נחשבים לזבל ללא שום ערך, הופכים על-ידי תהליך לחפצים ואביזרים חדישים.
במקרים רבים, המיחזור אף משדרג את המוצר. חתיכת פלסטיק שבגלגלו הקודם היה בקבוק, או כוס חד פעמי, הופך להיות רהיט פלסטיק בר קיימא. פחית שתייה הופכת להיות מרכיב מתכת במכונית, וכפי הנראה עוד היד נטויה ועוד מספר שנים כל חומר גלם יעבור כמה וכמה גלגולים, כשבכל פעם הוא אף ישודרג.

להמשך הכתבה »

הבית היהודי – סוכת שלום

אחרי שאשתו הראשונה של הרב נפטרה, בהיותו כבן 66 , הוא נשא אשה שניה. הגיע חג סוכות ראשון עם הרבנית החדשה, והרב הקים את הסוכה לבד, ללא בקשת עזרה, למרות גילו המבוגר. כי למצוות יש לו הרבה זמן… ומי יודע כמה זמן זה ארך.

להמשך הכתבה »

מבט לחיים – היום שבו השחורים נעלמו

לך לכל אחד ואחד ממצביעי "יש עתיד" ותשאל אותו לאיזה חרדי הם מתכוונים כשהם פוחדים או שונאים חרדים, אתה תגלה מהר מאוד אחד מהשניים או שהוא איננו מכיר מקרוב אף חרדי וכל מה שהוא יודע על חרדים זה מכלי התקשורת או שהוא מכיר אחד או שניים "אבל הם לא כמו כולם. הם משהו אחר"

להמשך הכתבה »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן